Przedsiębiorcy mają do wyboru kilka metod finansowania zakupu samochodu. Jedną z nich jest leasing, który poza wieloma zaletami, posiada także istotne wady.
Zewnętrzne finansowanie zakupów środków trwałych to codzienność w przypadku polskich, i nie tylko, firm. Dzięki kredytom lub leasingowi nie musimy w znaczący sposób naruszać budżetu firmy, a jednocześnie uzyskujemy szansę na obniżenie podstawy opodatkowania. Jeśli więc decydujemy się na zakup samochodu i jesteśmy pewni, że w grę wchodzą tylko kredyt i leasing, warto poznać ich zalety i wady. Tym razem skupimy się na leasingu samochodowym.
Jednym z elementów związanych z finansowaniem zewnętrznym przedsiębiorstwa jest konieczność przebrnięcia przez skomplikowane i długotrwałe procedury i formalności kredytowe. Pod tym względem leasing jest zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem, gdyż cały proces przyznawania finansowania ograniczony jest do minimum.
Kolejna kwestia dotyczy naszej zdolności kredytowej. Poza faktem, iż nie będzie ona sprawdzana aż tak rzetelnie, jak miałoby to miejsce w przypadku banku, dodatkowo możemy liczyć na to, że umowa leasingowa nie zmniejszy naszej zdolności kredytowej, a więc informacje o niej nie znajdą się w BIK-u.
Największym atutem przemawiającym na korzyść leasingu jest możliwość znacznego obniżenia podstawy opodatkowania. Samochód pozostaje bowiem własnością firmy leasingowej, a my tylko go wypożyczamy. Oznacza to, że całą wysokość miesięcznych rat może zostać wliczona w koszt uzyskania przychodu. W przypadku kredytów kosztem uzyskania przychodów są tylko odsetki od miesięcznych rat.
Niestety leasing nie jest też idealny. Przede wszystkim powinniśmy liczyć się z tym, że samochód, nawet po całkowitej spłacie rat, nie będzie naszą własnością. Tak stanie się dopiero w momencie, gdy zdecydujemy się na jego wykupienie za określony procent jego wartości. Dodatkowo, jeśli pojawią się problemy z systematycznym uiszczaniem opłat leasingowych, leasingodawca może błyskawicznie odebrać nam samochód. Skomplikowana lub w ogóle niemożliwa będzie też wcześniejsza spłata rat.
Warto przy tym pamiętać, że kredyty również posiadają mocne i słabsze strony. Zanim zdecydujemy się na dane rozwiązanie, powinniśmy więc zastanowić się przynajmniej dwa razy.