Prowadzisz działalność gospodarcza i chcesz zwiększyć wartość swoich środków trwałych? A może potrzebujesz kupić kolejny samochód służbowy? Na Twoje potrzeby otwarte są firmy leasingowe i banki. Leasing to innowacyjna forma finansowania przedsiębiorstw, która nie wymaga angażowania własnych środków finansowych. Lista korzyści jakie płyną z tego rodzaju inwestycji jest bardzo długa.
Leasing to szansa dla wielu przedsiębiorstw na pozyskanie nowoczesnych technologii, których zdobycie tradycyjna formą ( z własnej kieszeni) było nie możliwe. W skrócie jest to umowa między osobą zwaną leasingodawcą (bank, firma leasingowa) a leasingobiorcą (nabywca określonego dobra) na dzierżawę określonego środka trwałego. Niewątpliwym profitem jaki wynika z takiej współpracy są korzyści majątkowe.
Leasing operacyjny a finansowy
Wszystko zależy od tego jaki rodzaj leasingu wybierzemy. Do wyboru jest operacyjny lub finansowy leasing. Ten pierwszy to zdecydowanie bardziej opłacalna alternatywa finansowania. Zdecydowanie większa liczba przedsiębiorców korzysta tego wariantu finansowania. Jego opłacalność polega na możliwości zaliczenia rat leasingowych do kosztów uzyskania przychodów. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku ;leasingu finansowego, który pod tym względem często porównywany jest do kredytu bankowego. W koszty uzyskania przychodu możemy jedynie wrzucić odsetki od miesięcznych rat. Leasing operacyjny a finansowy to jeszcze jedna bardzo ważna różnica. Dotyczy ona prawa do użytkowanej rzeczy w obliczu końca trwania umowy. Leasing operacyjny daje nam możliwość wykupu określonej ruchomości. W przypadku leasingu finansowego z dniem wpłaty ostatniej transzy stajemy się pełnoprawnym właścicielem użytkowanej rzeczy. Kolejna różnica polega na amortyzacji przedmiotu leasingu. W kontekście leasingu operacyjnego amortyzacją zajmuje się firma leasingowa. W obliczu finansowego zajmujemy się tym samodzielnie.