Prawie każde przedsiębiorstwo na naszym rynku i nie tylko potrzebuje odpowiednio wysokiego kapitału na rozwój gospodarczy. W takiej sytuacji z pomocą (o ile takie działanie tak możemy nazwać) przychodzą wszelkiego rodzaju instytucje finansowe. Do najbardziej popularnych form finansowań polskich przedsiębiorców zaliczamy dwa warianty. Jednym z nich jest kredyt bankowy a drugą opcją jest oczywiście Leasing.
Terminologia słowa leasing wywodzi się z języka angielskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza wynajem. Umowa leasingowa jest zawarta podobnie jak umowa kredytowa na pewien przedział czasowy. Do dyspozycji w usługach leasingowych mamy dwie możliwości. Jedną z nich jest oczywiście leasing operacjny a drugą opcją, mniej popularną w naszym kraju to leasing finansowy czyli w innymi tłumaczeniu kapitałowy. Większość klientów firm leasingowych wybiera pierwszą możliwość ze względu na oczywiste korzyści podatkowe jakie ze sobą niesie/ Leasing operacyjny ma w swoim działaniu możliwość odliczenia rat leasingowych od naszego comiesięcznego przychodu. Dzięki takim działaniom nie jest wymagany od leasingobiorcy wkład własnych funduszy. W czasie, gdy nasza umowa leasingowa się kończy finansujący ma możliwość odsprzedania produktu leasingobiorcy, bądź też w innym tłumaczeniu jego obowiązkiem jest odsprzedać produkt, jeżeli leasingobiorca ma na to ochotę. Koszty amortyzacyjne są pokrywane przez firmę finansującą czyli w tym wypadku leasingodawcę.
Leasing bez BIK
Nie wszystkie instytucje finansowe mają możliwość weryfikacji w biurze informacji kredytowej. Instytucje pozabankowe takie jak firmy leasingowe nie mają takich uprawnień. Wydawać by się mogło, że leasing nie zobowiązuje nas do posiadania czystej kartoteki w BIK. Jednak pamiętajmy o jednym, że firmy leasingowy również biorą kredyt na zakup danego pojazdu od instytucji bankowych. Jeżeli cel jest określony na poczet danego klienta bank może wymagać przedstawienia dokumentów na temat leasingobiorcy a co za tym idzie weryfikacja w BIK jest nieunikniona.