Leasing jest swego rodzaju formą kredytowania. Nie jest to jednak kredyt w dosłownym tego słowa znaczeniu i w żadnym wypadku nie można tych dwóch form mylić. Leasing posiada całkowicie odrębną charakterystykę i zasady, inaczej postrzegany jest także prawnie. W porównaniu do kredytu ma jednak pewne podobieństwa, na przykład to, że dzieli się na leasing samochodowy czy też leasing nieruchomości.
Umowy leasingowe należą do umów cywilnoprawnych w ramach których zawarte jest porozumienie pomiędzy dwiema stronami. Pierwszą z nich jest przeważnie przedsiębiorca, zwany leasingobiorcą. Tutaj jednak nie zawsze tak jest, bo równie dobrze leasingobiorcą może być osoba fizyczna. Stroną drugą jest leasingodawca, czyli firma, która leasingu udziela. Jakie są jednak rodzaje leasingu? Leasing operacyjny i finansowy. Różnice polegają na tym, że w zależności od rodzaju leasingu jest mowa o właścicielu leasingowanego przedmiotu. W operacyjnym to leasingodawca jest posiadaczem przedmiotu, a w finansowym leasingobiorca. Jak wspominałem wcześniej oprócz leasingu samochodów czy maszyn, istnieje także leasing nieruchomości. Tutaj mamy najczęściej do czynienia z leasingiem zwrotnym. Firma, która ma problemy finansowe, a posiada nieruchomość może podpisać umowę z firmą leasingową. Umowa ta polega na tym, że firma sprzedaje nieruchomość, a jednocześnie bierze ją w leasing. W ten sposób dostaje spoczywające w nieruchomości środki finansowe, a oddaje je w ratach leasingowych, by na końcu trwania umowy znów stać się posiadaczem nieruchomości.
Leasing nieruchomości nie musi jednak opierać się na zasadach leasingu zwrotnego i równie dobrze może dotyczyć nabycia nowej nieruchomości. Ofertę leasingu nieruchomości posiadają w swojej ofercie między innymi takie firmy jak: Millenium Leasing, BRE Leasing, BZ WBK Leasing czy ING Lease.
Leasing nieruchomości
25 kwietnia
01:30
2012