Mimo zapowiedzi banków, mimo przekonywania opinii publicznej oraz samych przedsiębiorców o tym jak to banki dbają o dobrą kondycję polskich firm i udzielaniu na szeroka skalę kredytów dla firm, sytuacja na rynku kredytowym dla przedsiębiorstw jest od dawna nie najlepsza.
Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy szukają innych form finansowania i odnaleźli ją w leasing. Początkowo był to jedynie leasing samochodów, dopiero później i firmy leasingowe i przedsiębiorcy sięgnęli po inne formy leasingu a nie tylko leasing samochodów. Jak się okazuje leasing to dobra forma finansowania zewnętrznego dla firm, ponieważ przedsiębiorcy nie angażują swoich środków finansowych w wejście w posiadania przeróżnych produktów takich jak wspomniane samochody, ale także hale fabryczne czy nawet samoloty i statki pełnomorskie. Dla polskich przedsiębiorców ważny jest najczęściej jednak nadal leasing samochodów a także nieruchomości w postaci hal produkcyjnych, przeróżnego rodzaju maszyn, czy nawet całych nitek produkcyjnych. Leasing jest też lepszym sposobem na podatek który przedsiębiorcy odprowadzają do urzędów skarbowych. Oczywiście są różne rodzaje leasingu i dlatego najlepiej wszystko dokładnie przeliczyć aby później móc wybrać najkorzystniejszy dla siebie. Najważniejszym podziałem jest leasing operacyjny i finansowy. Najczęściej przedsiębiorcy sięgają po leasing operacyjny, ponieważ jest korzystniejszy dla przedsiębiorcy również w kwestii podatkowej. Ale jest tez leasing zwrotny który często ratuje przedsiębiorców przed bankructwem i zamknięciem działalności gospodarczej. Otóż leasing zwrotny polega na tym, że firma sprzedaje swój majątek firmie leasingowej a później już jako leasingobiorca może z niego nadal korzystać chociaż chociaż ie jest już właścicielem.
Oczywiście płaci za to określone raty leasingowi które wynegocjuje od firmy leasingowej, ale z pewnością jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż zamkniecie firmy. Trzeba tylko znaleźć firmę leasingowi która odkupi taki majątek, ale jak się okazuje jest to oczywiście możliwe.