Jeżeli ktoś chce sprzedać samochód z leasingu, musi poczekać, aż wygaśnie umowa leasingowa. Dopiero wówczas takie auto będzie można wykupić, by ewentualnie później móc je sprzedać.
Coraz częściej firmy decydują się na leasing samochodowy, a nie na kredyty samochodowe. Taka forma kredytowania jest korzystniejsza dla firm niż kredyty bankowe. Po co przedsiębiorca ma blokować środki finansowe na zakup samochodu czy też samochodów (jeżeli jest to na przykład firma transportowa), skoro może wziąć auto w leasing, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na przykład na cele inwestycyjne? Jest też więcej plusów leasingu samochodowego dla firm. Leasing to przede wszystkim korzyści podatkowe. Ponadto po wygaśnięciu umowy leasingowej przedsiębiorca może wykupić auto do celów prywatnych na dogodnych warunkach, czyli wykup ten może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Nie należy zapominać, że po wygaśnięciu umowy leasingowej leasingobiorca może wykupić auto po preferencyjnej cenie. Jeżeli auto chciałaby wykupić osoba trzecia, musiałaby zapłacić o wiele więcej, czyli cenę rynkową auta. Trzeba również pamiętać, że wykupionego wcześniej samochodu nie można sprzedać za niższą cenę niż jego wartość rynkowa. W zasadzie wszystko rozbija się o podatek VAT, ale również o podatek dochodowy. Zanim ktoś decyduje się na sprzedaż samochodu, który został wykupiony po wygaśnięciu umowy leasingowej, powinien dokładnie sprawdzić, jakie są przepisy prawa i czy taki biznes w ogóle się opłaca.
Decydując się na leasing samochodowy, należy też dokładnie sprawdzić oferty firm leasingowych oraz dobrać ofertę odpowiednią do działalności firmy, do branży, w jakiej się pracuje, a także wybrać odpowiedni rodzaj leasingu.
Leasing jest coraz popularniejszą formą finansowania firm. Nie tylko leasing samochodowy wchodzi w rachubę. Jeżeli na przykład firma ma poważne kłopoty finansowe i stoi na skraju bankructwa, może sięgnąć po tak zwany leasing zwrotny, czyli sprzedać cały majątek firmie leasingowej, a później na określonych umową leasingową warunkach nadal z niego korzystać. Ważny jest też właściwy dobór rodzaju leasingu. Firma ma do wyboru leasing operacyjny i finansowy, ale większość przedsiębiorców wybiera operacyjny, z uwagi na korzystniejsze odpisy podatkowe.