Z pewnością ten rok nie będzie łatwiejszy dla polskich przedsiębiorców, a wręcz przeciwnie będzie im trudniej zachować płynność finansową.
Nie mówiąc już o rozwoju firm, o nowych inwestycjach, bo jeżeli firma się nie rozwija nie inwestuje to najczęściej źle kończy. Tylko jak inwestować jak tworzyć nowe inwestycje kiedy kryzys zżera większość zysków, kiedy kontrahenci są niewypłacalni i kiedy tak trudno jest teraz o środki z zewnątrz.
A przede wszystkim tak trudno jest obecnie o kredyty bankowe, które nie oszukujmy się były i są podstawą funkcjonowania i rozwoju firm. Nawet w najbogatszych krajach kredyty inwestycyjne są na porządku dziennym. Problem w tym, że banki w Polsce już niechętnie takich kredytów udzielają. Co zatem pozostaje przedsiębiorcom? Przede wszystkim leasing i na szczęście dla przedsiębiorców takich firm i ofert leasingowych w Polsce nie brakuje. Jak wiadomo może być wiele rodzaju leasingu, na przykład leasing bezpośredni, pośredni, zwrotny leasing operacyjny, finansowy itd.
Czym różnią się leasing operacyjny a finansowy?
Wieloma aspektami, leasing operacyjny a finansowy to dylemat firmy które musi zadecydować który leasing jest dla niej korzystniejszy. I nie można wszystkich firm mierzyć jedna miarką ponieważ każda z nich to inne uwarunkowania finansowe, organizacyjne i własnościowe. No więc trudny jest wybór, leasing operacyjny a finansowy. Może więc wyjaśnijmy co to jest leasing operacyjny i na jakich zasadach funkcjonuje leasing finansowy. Zacznijmy od tego, że tego że dotyczy to celów podatkowych. Leasing operacyjny polega na tym, że przedmiot czy inaczej produkt będący w leasingu nadal pozostaje w majątku leasingodawcy i to tylko on może dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
Natomiast leasingobiorca może wliczać do kosztów uzyskania opłaty na rzecz leasingodawcy, czyli firmy leasingowej. Odwrotnie jest w przypadku leasingu finansowego kiedy to rzecz będąca w leasingu przechodzi na majątek leasingobiorcy i to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Natomiast w tym przypadku podatek wat zostaje naliczony z góry a nie za każdą miesięczna ratę i po zakończeniu takiej umowy przedmiot będący w leasingu pozostaje u leasingobiorcy.