W leasing można wziąć prawie każdy przedmiot. Niezależnie od tego czy prowadzisz działalność budowlaną czy przychodnie stomatologiczna firmy leasingowe finansują każdą inwestycje.
Mimo, ze leasing porównywany jest do kredytu, jest to zupełnie inna forma zaciągania pożyczek. Obecnie leasing dostępny jest zarówno w bankach jak i w firmach leasingowych, wyspecjalizowanych wyłącznie w tym zakresie.
Leasing polega na dzierżawie przedmiotu, który „pożyczamy” od firmy lub banku. W trakcie trwania umowy leasingowej spłacamy określone wcześniej raty, po zakończeniu umowy przedmiot staje się naszą własnością. Umowy leasingowe podpisywane są na podstawie umowy leasingu finansowego lub operacyjnego. W monecie gdy leasingobiorca zaprzestanie spłacania rat, leasingobiorca ma prawo do odebrania przedmiotu i żądania od leasingobiorcy ewentualnego pokrycia kosztów wynikający z eksploatacji przedmiotu.
Leasing sprzętu budowlanego.
Firmy, które zajmują się budownictwem mogą zaciągnąć w leasing sprzęt niezbędne to prawidłowego funkcjonowania swojej działalności. Nie zależnie od tego jaka dziedziną budownictwa się trudnią. Firmy leasingowe takie oferują finansowanie kupna maszyn uniwersalnych jak i specjalistycznych. Są to między innymi koparki, równiarki, młoty, walce, ładowarki i wszelkie inne urządzenia. Leasing sprzętu z reguły można zaciągnąć na okres umowy do 60 miesięcy, w walucie krajowej lub w euro. Oprocentowanie może być wyliczone według stałej stopy procentowej lub zmienne według aktualnej stawki WIBOR, EURIBOR. Leasing sprzętu zazwyczaj podobnie jak kredyty jest zabezpieczony wekslem in blanco i pakietem ubezpieczeń.
Należy zaznaczyć, ze w przypadku umowy podpisanej na podstawie leasingu operacyjnego, wartość końcowa leasingu sprzętu ustalana jest na podstawie przepisów podatkowych.